Królowa motorsportu powraca do Francji!

Witajcie Moi Drodzy, z tej strony redaktor, kłaniam się nisko i zapraszam na taki “preview” do kolejnego Grand Prix Formuły 1! Tak jak ująłem w tytule, Królowa motorsportu wraca do Francji po 10 latach przerwy. W dodatku w 2008 roku kierowcy ścigali się na innym torze niż to będzie w niedziele, bo tym razem zagoszczą na obiekcie Paul Ricard, więc pomyślałem, że warto przedstawić Wam krótką charakterystykę tej pętli…

fot. PACIFA

Zacznę od położenia toru. W zasadzie lepszego miejsca nie można sobie we Francji raczej wyobrazić, bowiem umiejscowiony jest na Lazurowym Wybrzeżu, dokładnie w miejscowości Le Castellet. 

Le Castellet

Wybudowany został w 1970 roku. Długość okrążenia dla tegorocznego GP wynosi 5,842 km i jest to arena z jedną z najdłuższych prostych w kalendarzu F1, Mistral Straight (1.8km), jednak w tym roku FIA zdecydowało się użyć szykany, która znajduje się w środkowej jej części. Zwykle kierowcy rywalizują tam zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co oznacza 15 zakrętów. Nie jest to zbyt szeroki tor, ponieważ od jednego do drugiego krawężnika jest 10 metrów. 

Jednym z zawodników, który dobrze zna tą pętlę jest Kimi Raikkonen (Ferrari), który spędził tu sporo czasu na rozmaitych testach i potwierdza stosunkową wąskość toru przez co wyprzedzanie nie należy tutaj do najłatwiejszych, mimo że mamy do czynienia z obiektem otwartym a nie ulicznym. Raikkonen pytany o swoje przewidywania względem niedzielnego Grand Prix, jak zwykle odpowiedział w swoim fińskim stylu, że nie spodziewa się żadnych ekscytujących momentów i może to być dość monotonny wyścig, właśnie ze względu na wąską charakterystykę toru.

Rekordzistą okrążenia Circuit Paul Ricard jest od 1990 Nigel Mansell, który wykręcił wtedy w swoim Ferrari czas 1.08.012. Myślę, że w ten weekend zostanie on spokojnie pobity.

Nigel Mansell Explaining

Jeśli chodzi o opinię obecnych zawodników, to niestety nie jest ona zbyt przychylna. Nie jest to lubiany obiekt, kierowcy narzekają na łataną nawierzchnię, w tym lider klasyfikacji generalnej Sebastian Vettel (Ferrari). Zobaczymy zatem, czy skargi i zażalenia zostaną uzasadnione podczas niedzielnego wyścigu, na który już teraz bardzo serdecznie zapraszam 😉

CIRCUIT PAUL RICARD, FRANCE – JUNE 21: Sebastian Vettel (GER) Ferrari walks the track during the French GP at Circuit Paul Ricard on June 21, 2018 in Circuit Paul Ricard, France. (Photo by Manuel Goria / Sutton Images)

CIRCUIT PAUL RICARD, FRANCE – JUNE 21: Charles Leclerc (MON) Alfa Romeo Sauber F1 Team walks the track during the French GP at Circuit Paul Ricard on June 21, 2018 in Circuit Paul Ricard, France. (Photo by Mark Sutton / Sutton Images)

Redaktor naczelny
Filip Lęcznar

 

Next Post

Previous Post

© 2019 Speed & Power – blog motoryzacyjny

Theme by Karol Styrna

Scroll Up